2017. szeptember 11., hétfő

Kutyaól - újrahasznosított anyagokból

Új ház

OSB lapok, stafni, facsavar, papír és ceruza

   Hamarosan új családtaggal bővülünk majd és úgy gondoltam, hogy saját kezűleg építem meg neki újrahaszonsított anyagokból a házikóját.
   Itt jön a régi bölcsességek egyike, miszerint először is végy egy papírt és ceruzát a kezedbe majd rajzold le mit és hogyan szeretnéd. Némi töprengést követően összeállt a fejemben és aztán a papíron is a házikó terve, s ezek után már csak ki kellett számolni, hogy a meglévő anyagokból miből, hogyan és mennyi kell.
Másnap nekiláttam a stafnik majd az OSB lapok darabolásának amihez tulajdonképpen nem kellett igazából más, mint egy ácsceruza, hosszabb vonalzó és a vágáshoz egy kézi körfűrész. A darabolás némi zajjal járt, de igyekeztem gyorsan és hatékonyan dolgozni úgy, hogy a szomszédok ne verjenek meg. :D Miután méretre vágtam az alkatrészeket nekiláttam az összeállításnak.
Először az oldalfalakra körbe aztán a tetejére és az aljára kereszt irányba csavaroztam rá a stafnikat az lapokra. Eddig igazából semmilyen nehézségbe nem ütköztem, hiszen nem egy nagy feladat előfúrni pár lyukat és aztán abba gépi erővel - megfelelő nyomatékú csavarozó gép hiányában a meglévő fúrógép erejét felhasznáva - behajtani a csavarokat.
Amíg a gyerekek hancúroztak a kertben a barátaikkal addig apuka küzdött az elemekkel és pár óra alatt összeállt a váz, s már csak pár apróság némi furmány kellett és megkezdődött az összeállítás. Nyilván nekem mint nem túl gyakorlott kutyaól készítőnek el kellett gondolkodnom, hogy miként lehet úgy egymáshoz illeszteni az elemeket, hogy amíg megpróbálom összecsavarozni azokat addig se hulljanak szét. Némi töprengést követően azért csak beugrott pár dolog aminek köszönhetően végülis az első ingatag rögzítés után csavarról-csavarra egyre stabilabban állt az alján a szerkezet. S végül már odáig jutottam, hogy a terhelési tesztnek is ellenállt... :D ami abból állt, hogy fogtam magam és felugrottam a tetejére. Nyilván az ugrálást csak egy darabig viseli el, mert a közepén előbb vagy utóbb biztosan beszakadna, de mivel a legrosszabb esetben is felülről csak a hóterheléssel kell számolnom így bízom benne, hogy pár évtizedig védelmet fog nyújtani lakójának. Annál is inkább, mert még mielőtt beköltözne a kutyus kívülről hungarocell szigetelést és arra egy vakolatot kap majd. Úgy vagyok vele, hogy ennyi kényelmet azért igazán megérdemel a kis házörzőnk majd. 
   A végére hagytam a méretekre vonatokozó információkat... nos maga a terv része volt, hogy egy normál EU raklapra rá tudjam rakni. Amiből az következik, hogy 120 x 80 cm alapterületre kellett felépítenem a faházat. Mint a tervrajzon is látható ezen méreteket figyelembe is vettem. Persze, mint ahogy az már lenni szokott munka közben némileg változtnak a dolgok és itt sem maradhatott ki ez. Így egy pár apróbb módosítás történt, de lényegében az alapméretek nem változtak. S hogy lakója miként fogadja majd az új szállását... az majd nemsokára kiderül.
Jó barkácsolást mindenkinek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése